سمپاشی مارمولک

سمپاشی مارمولک | بروز رسانی اردیبهشت ۱۴۰۰ .

 
 
سمپاشی مارمولک
 
مارمولکهای شهری برای خانه بسیار مفید است! چرا؟

مارمولک های خانگی را نکشید
در دفاع از مارمولك 

 در روز دوشنبه 19\4\85 در صفحه 11 (حوادث ) موضوعي با عنوان ارثيه سياه به چاپ رسيده بود كه در آن به موضوعي تحت عنوان مارمولك هاي سمي عامل قتل يك خانواده پرداخته بود.
 با توجه به اين موضوع كه جرايد به عنوان يكي از منابع مهم خبري و علمي قلمداد مي شوند جا دارد در چاپ بعضي از مطالب علمي سعي شود تا از درج خرافات و ايجاد رعب و وحشت در ميان مردم خصوصا مردم عامي جلوگيري شود.
    «مارمولك ها» اين موجودات مفيد كه از رده خزندگانند، داراي قدمت ميليون ساله هستند. عده يي از مردم فكر مي كنند مارمولك ها چون دست و پا دارند از خزندگان نيستند در حالي كه مارمولك ها جزو خانواده خزندگان محسوب مي شوند. آنها در اندازه هاي مختلف از 2 سانتي متري تا 5\3 متري ديده مي شوند. (اژدهاي كومودو در جزاير اندونزي ) نبايد حتي مارمولك هاي كومودو را با تمساح و سوسمارها اشتباه گرفت .
    بيشتر مارمولك ها حشره خوارند و بسته به اندازه و جثه شان از بندپايان و گاهي جوندگان و پرندگان كوچك تغذيه مي كنند. احتمالا بعضي از مارمولك ها (گكوهاي خانگي ) را روي ديوار خانه ها مشاهده كرده ايد كه به قصد شكار بندپاياني از قبيل عنكبوت ها رتيل ها و حشراتي كه به دور لامپ ها جمع شده اند به آنجا مي آيند. 
    يكي از فاكتورهاي طبيعي كنترل كننده جمعيت حشرات ، مارمولك ها هستند كه در هرم اكولوژيكي داراي ارزش بالايي هستند. انسان با از بين بردن مارمولك ها يكي از فاكتورهاي اصلي اين چرخه را از بين خواهد برد. در حالي كه متخصصان علوم زيست محيطي و كشاورزي از كاربرد بيش از حد سموم در محيط زيست جلوگيري مي كنند و استفاده از روش هاي بيولوژيكي را در دستور كار خود قرار داده اند، مارمولك ها داراي ارزش فراواني در اين مبارزه خواهند شد. با توجه به مقاومتي كه حشرات به سموم مختلف در اثر تماس با آنها به وجود مي آيد ارزش اين خزندگان بيش از پيش نمايان مي شود. آيا مارمولك ها سمي در بدن دارند؟
    وجود سم در حيوانات نوعي مكانيسم دفاعي در برابر حيواناتي هستند كه به آنها هجوم مي آورند. حيواناتي كه داراي حركتي آرام هستند، با سم از خود دفاع مي كنند. (مثل مارها)
    مارهاي غيرسمي و مارمولك ها با سرعت زياد فرار مي كنند. مارمولك ها در زمان احساس خطر روش هاي مختلفي را اعمال مي كنند.
    1 برخي از مارمولك ها بلافاصله پس از احساس خطر فرار مي كنند، مانند مارمولك اسكينك . اين جانور از لانه خود زياد فاصله نمي گيرد.
    2 برخي از مارمولك ها كه دم هاي آنها داراي خارهايي است ، براي دفاع از خود، ضرباتي با دم خاردار خود مي زنند يا مانند بزمجه ها كه هم با دم ضربه مي زنند و هم گاز مي گيرند.
    3 مكانيسم بعدي كه بسيار جالب و به گونه يي قابل توجه است قطع ارادي دم توسط اين خزنده است . دم برخي از مارمولك ها در زمان ايجاد تماس با دشمن يا در شرايط احساس خطر توسط خزنده بطور ارادي طي عمل انقباض ماهيچه هاي دم كنده مي شود و دم كنده شده به علت باقي ماندن خاصيت عصبي عضلاني بطور موقت براي مدت بين 5 الي 30 ثانيه شروع به جنبيدن كرده تا حواس جانور شكارچي را به خود جلب كند و حيوان فرصت فرار را پيدا كند.
    مردم عامي متاسفانه بر اين عقيده هستند كه دم مارمولك داراي سيانور بوده و حيواني كه دم اين جانور را بخورد خواهد مرد يا در خبرهايي درج شده است كه افتادن يك مارمولك در ديگ غذا يا قوري چاي و مردن عده يي از مردم . بايد گفت كه هيچ يك از اين اخبار پايه علمي ندارند. طبق مطالعات انجام شده اين قضيه به اثبات رسيده است كه هيچ مارمولكي داراي سم نيست و علت قطع شدن دم در آنها، گمراه كردن شكارچيان آنها است .
    در مجله رپتايلز مورخ آگوست سال 2002 كه در آن محققان دانشگاه بركلي كاليفرنيا به نام هاي پروفسور اندرسون و پروفسور پاپنفوس به چاپ رسيده است هرگونه سمي را در بدن اين خزنده رد مي كند.
    طي مطالعات به عمل آمده توسط مهندسين و متخصصين ژنتيك و بيوتكنولوژي در حال بررسي بر روي ژن ها و ساختار دم مارمولك ها، احتمال اين مي رود كه بتوان اين خاصيت رشد مجدد يك عضو مانند دم در مارمولك ها (اتوتومي ) را در مورد انسان هم اعمال كرد. بدين نحو كه فردي كه عضوي از بدنش مانند دست يا پا بر اثر سانحه قطع شده است بتواند با عمل شبيه سازي دوباره آن را به دست آورد.

 bb

شرکت سمپاشی یاران سبز متخصص در سمپاشی انواع آفات از جمله سمپاشی مارمولک ، سمپاشی منازل و اماکن عمومی با سابقه ی طولانی سمپاشی مارمولک را به طور حرفه ای انجام می دهد.  

پانوشت: شرکت سمپاشی ، روش های از بین بردن آفات ، سمپاشی درختان میوه ، سمپاشی موریانه ، سمپاشی پشه ، سمپاشی منازل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما


سوالات متداول

در این بخش سوالاتی که به صورت روزانه پرسیده می شود پاسخ داده شده.

در مورد سمپاشی مارمولک | بروز رسانی اردیبهشت ۱۴۰۰ چه می دانید؟

دوست عزیز سمپاشی یاران سبز با بیش از 10 سال تجربه در ضدعفونی جهت کرونا و سمپاشی حشرات آماده خدمت رسانی می باشد.


آیا در مورد سمپاشی اطلاعات کافی دارید؟

وارد وب سایت شوید و از آخرین پیشنهاد ویژه قیمت محصولات با خبر شوید.


پرداخت وجه، به چه صورت است ؟

دوست عزیز پس از ثبت سفارش شما فاکتور فروش صادر می شود و پس از واریز وجه، سفارش شما برای واحد پشتیبانی و خدمات دستور کار صادر می شود.


جستجو

No Internet Connection